gwiazda_dawida

Naszywki – gwiazdy Dawida, 1939-1943 r.

Dwie naszywki – gwiazdy Dawida, jakie musieli nosić na wierzchnim ubraniu Żydzi w okupowanej przez Niemców Polsce. Każdy Żyd, który pojawił się na ulicy bez tego poniżającego oznakowania mógł zostać natychmiast rozstrzelany.

Dwie gwiazdy znajdujące się w zbiorach muzeum wykonane są z tkaniny bawełnianej w kolorze żółtym, ale wizerunek gwiazdy naniesiony jest odmienną techniką. Jedna z nich, nosząca ślady użytkowania – została wycięta z kawałka tkaniny i obszyta różowymi nićmi. Jest to najprawdopodobniej gwiazda wykonana w warunkach domowych. Druga pochodzi zapewne z wyspecjalizowanego warsztatu. Na sześciokątnym kawałku materiału wzór gwiazdy i napis „Jude” naniesiony jest w postaci czarnego nadruku. Przerywane linie sugerują, że przed naszyciem na ubranie, tkanina powinna być wzdłuż nich przycięta.

W roku bieżącym mija 70 rocznica likwidacji getta w Krośniewicach, Od marca do 15 października 1942 r. Niemcy wywieźli wszystkich krośniewickich Żydów do Chełmna nad Nerem i tam zamordowali. 19 listopada br. zostanie otwarta w muzeum wystawa czasowa poświęcona pamięci żydowskich mieszkańców Krośniewic, na której obie gwiazdy będą eksponowane.