b_207_250_16777215_00_images_stories_eksponat_miesiaca_2011_borkowski.jpg

W. Kowalski (1908-1977), Portret Jerzego Dunin-Borkowskiego, ok. 1965 r., olej/płótno

Portret przedstawia Jerzego Dunin-Borkowskiego (1908–1992) w pozycji siedzącej, w ujęciu ¾ w lewo. Pogodnej twarzy portretowanego towarzyszy skupienie. Głowę zdobią siwe, zaczesane do tyłu włosy. Ubrany jest w zieloną koszulę, w rękach trzyma otwartą książkę.
W tle prawdopodobnie fragment ekspozycji Muzeum nad Apteką. Z lewej strony widoczny zegar z postacią Herkulesa, z prawej strony fragment tkaniny. Obraz sprawia wrażenie malowanego pospiesznie, lecz z sympatią dla osoby portretowanej.

Autor prezentowanego w galerii obrazu był bliskim przyjacielem J. Dunin-Borkowskiego. Artysta urodził się i prawie całe życie spędził w Warszawie. W latach 1928–1932 studiował w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa Jana Szczepkowskiego. Studiował również we Florencji (1961). Pracował jako konserwator dzieł sztuki w MNW (1937–1939). W latach 1945-1950 pełnił funkcję kierownika Pracowni Konserwacji Malarstwa w Naczelnej Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków MKiSz oraz był konserwatorem w Muzeum w Wilanowie. Jako artysta interesował się malarstwem i grafiką. Znany jest m.in. z trzech cykli: Kazimierz nad Wisłą, Warszawa, Rysunki z podróży włoskiej. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Obraz trafił do kolekcji muzeum w 2001 r. dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Kutnie. Eksponat można obejrzeć na ekspozycji stałej, w Gabinecie kolekcjonera.