byli_sasiadami_05Poeta A. Słonimski napisał:

"Nie ma już  tych miasteczek, gdzie biblijne pieśni wiatr łączył z polską  piosnką  i słowiańskim  żalem", została tylko pamięć i zabytki – jedne i drugie okaleczone, z wielkimi ubytkami.

19 listopada  w Krośniewicach, obok dawnej synagogi odsłonięty został obelisk upamiętniający krośniewickich Żydów, obecnych i współtworzących to miasto co najmniej od XVI w., a którzy zostali unicestwieni przez Niemców w latach 1939-1942. Ostatni transport do niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem wyjechał z Krośniewic 15 października 1942 r.

Odsłonięcia obelisku, w obecności licznej grupy mieszkańców dokonała Burmistrz Krośniewic Julianna B. Herman i Dyrektor Muzeum Grzegorz Dębski. Po uroczystości zgromadzeni udali się do muzeum, gdzie mogli wysłuchać trzech referatów na temat historii i kultury oraz zagłady polskich Żydów, przede wszystkim na terenie pow. kutnowskiego i sąsiedniej Łęczycy. Autorami wystąpień byli: dr Jakub Bartoszewski i dr Janusz Pawlak oraz mgr Grzegorz Bielicki.

byli_sasiadami_01 byli_sasiadami_02 byli_sasiadami_03 byli_sasiadami_04

Zwieńczeniem tego dnia było otwarcie wystawy pt. „Byli sąsiadami”, przygotowanej przez pracowników Muzeum i Archiwum Państwowego w Płocku Oddz. w Kutnie. Eksponaty – przedmioty kultu religijnego i codziennego użytku oraz dokumenty i zdjęcia z opisami użyczone zostały również przez Muzea we Włocławku i Kutnie oraz osoby prywatne.

byli_sasiadami_06byli_sasiadami_07byli_sasiadami_08byli_sasiadami_09

Wystawa przypomina oraz pokazuje bogaty i ciekawy świat  Żydów, których zapisane dzieje sięgają głębokiej starożytności, czasów współczesnych faraonom w Egipcie i wojny o Troję w Grecji. To starożytne dziedzictwo było obecne u wszystkich Żydów rozproszonych po całym świecie, również tych mieszkających w Krośniewicach. Menora, lampa chanukowa, Tora, balsaminki i święta oraz obrzędy, podczas których były używane, ustalone zostały ponad 3 tys. lat  temu w ziemi, świętej również dla nas, Palestynie – Izraelu.

Warto odwiedzić Muzeum w Krośniewicach w dniach od 19 listopada do 20 grudnia br., aby poznać tych ludzi, których praktycznie w Polsce od 1944 r. już nie ma.

byli_sasiadami_12 byli_sasiadami_13 byli_sasiadami_14 byli_sasiadami_15