W sobotą 15 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”o godz. 17.00 w naszym Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy czasowej pt. "Z lilijką w tle. Zarys dziejów lokalnego harcerstwa”. Wystawa została zorganizowana z okazji 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz Roku Harcerstwa.

W wernisażu wzięli udział: Starosta Kutnowski – Krzysztof Debich, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Krośniewicach  - p. Beata Czerwińska, dyrektorzy szkół, lokalnych placówek kulturalnych, zakładów pracy a także liczna grupa osób związanych z krośniewickim harcerstwem. Na wystawie zaprezentowano dokumenty, zdjęcia, kroniki, mundury harcerskie oraz sztandary i proporce związane z działalnością drużyn harcerskich w Krośniewicach i najbliższej okolicy. Na szczególną uwagę zasługują:  pismo „Skaut”z 1916 roku, legitymacja harcerska z 1918 roku, sztandar drużyny harcerskiej im. T. Rejtana w Kutnie oraz mundur krośniewickiego harcerza z lat trzydziestych XX wieku.

Muzeum pragnie podziękować instytucjom za udostępnienie materiałów:  Komendzie Hufca ZHP Kutno, Muzeum Regionalnemu w Kutnie, Archiwum Państwowemu w Płocku, Archiwum Państwowemu w Płocku Oddział w Kutnie, I Liceum Ogólnokształcącemu im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie, Zespołowi Szkół nr 1 w Krośniewicach, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. St. Żeromskiego w Kutnie, Szkole Podstawowej Fundacji „Elementarz” z Oddziałem Przedszkolnym w Jankowicach. Bardzo serdecznie dziękujemy też osobom prywatnym, harcerzom którzy przekazali swoje pamiątki na  wystawę oraz pomogli w jej przygotowaniu:hm. Annie Kaniepień, hm. Annie Bonawenturczak, hm. Wiesławowi Aksmanowi oraz p. Beacie Czerwińskiej, p. Małgorzacie Tyczyńskiej, p. Adamowi Mikołajczykowi, p. Doroty Kikosickiej, p. Zbigniewowi Kacprowiczowi, p. Julicie Szczepankiewicz, p. Wojciechowi Woźniakowi,p. Beacie Mitlas, p. Magdalenie Mitlas-Kostrzewie, p. Andrzejowi Olewnikowi,  p. Hannie Szczygieł, p. Maciejowi Nodzakowi, p. Jolancie Borzuchowskiej , p. Małgorzacie Przygodzkiej, p. Gabrielowi Kubickiemu  i p. Janowi Szymańskiemu. Do przygotowania ekspozycji wykorzystano również zbiory własne muzeum.

Wystawa poświęcona lokalnemu harcerstwu będzie czynna do 15 listopada br.

Tego samego dnia o godz. 15.00  kilkunastoosobowa grupka ochotników wzięła udział  w spacerze do miejsc ważnych dla tożsamości Krośniewic. Grupa odwiedziła Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, zabudowę pl. Wolności, budynek synagogi, zespół pałacowo-parkowy Rembielińskich, budynek kolejki wąskotorowej i Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Spacer po mieście był także wydarzeniem towarzyszącym obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa.

EDD5

EDD3