pierscienJerzy Dunin-Borkowski chcąc uhonorować wybitnych kolekcjonerów – często swych przyjaciół – pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. zaczął wręczać okolicznościowe pierścienie z dewizą „Digno amicitiae” (łac. godny przyjaźni). W 2002 r. muzeum, już jako instytucja publiczna, za sprawą m.in. ówczesnego dyrektora Andrzeja Urbaniaka, powróciło do tej tradycji, ustanawiając Honorową Nagrodę Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. Pierwsze pierścienie wraz z dyplomami zostały wręczone 1 czerwca 2002 r. w gmachu muzeum, podczas I Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów. Tradycja ta jest kontynuowana corocznie. Do 2013 r. kapituła wspomnianej wyżej nagrody, za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji i wspierania idei kolekcjonerstwa oraz ochronę pamiątek polskiej kultury narodowej w kraju i poza jego granicami, uhonorowała 119 osób i instytucji. W gronie laureatów znaleźli się kolekcjonerzy z kraju i zagranicy.

Formularz wniosku można pobrać poniżej i wypełnić komputerowo, wydrukowany podpisać, lub wydrukować formularz i w całości wypełnić ręcznie. Do wniosku powinny zostać dołączone materiały ilustrujące najważniejsze(!) osiągnięcia kolekcjonerskie kandydata.

W razie pytań i wątpliwości proszę dzwonić na numer 24 2523347. Można też zadawać pytania przez pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wniosek o Honorową Nagrodę Hetmana Kolekcjonerów Polskich - doc

Wniosek o Honorową Nagrodę Hetmana Kolekcjonerów Polskich - pdf

W związku z nadal trwającą pandemią koronawirusa z przykrością informujemy, że Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów 2020 zostało odwołane.