10 października 2017 roku, w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, odbył się wernisaż dwóch wystaw czasowych pt.: „Zagłada żydowskich miasteczek” autorstwa pracowników Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz "Żyli wśród nas - utracona mniejszość", autorstwa pracowników Muzeum, której komisarzem jest p. Piotr Bielicki. Wystawa powstała w oparciu o materiały z Muzeum Regionalnego w Kutnie, Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie oraz zbiory własne krośniewickiego Muzeum.

Obie wystawy miały za cel upamiętnienie 75. rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach. Proces likwidacji getta zaczął się w marcu 1942 roku, by ostatecznie zakończyć się w dniu 15 października 1942 roku.

O godz. 12.00 , w salach muzeum, p.o. dyrektora p. Ksenia Stasiak powitała licznie przybyłych gości, m.in.: przedstawicieli Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - p. Paulinę Szymaniak-Kowalską i p. Pawła Kowalskiego, burmistrz Krośniewic - p. Juliannę Barbarę Herman, przewodniczącego Rady Miejskiej w Krośniewicach – p. Sławomira Kępistego wraz z radnymi, dyrektora Muzeum Regionalnego w Kutnie - p. Grzegorza Skrzyneckiego i kustosza - p. Kazimierza Śwircza, proboszcza miejscowej parafii - ks. Tomasza Jackowskiego wraz z księdzem wikarym, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej - p. Bożenę Gajewską, Małgorzatę Przygodzką - Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach, sympatyków muzeum i pasjonatów historii Krośniewic. W wernisażu uczestniczyła także młodzież gimnazjalna i licealna z Zespołu Szkół nr 1 wraz z dyrektorem placówki - p. Waldemarem Pietrzakiem oraz opiekunami: p. Renatą Bulewicz-Garstką, p. Julitą Szczepankiewicz i p. Tomaszem Szczygłem. Kilka dni wcześniej uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach wraz z wymienionymi nauczycielami brali czynny udział w porządkowaniu cmentarza żydowskiego przy ulicy Poznańskiej.

Podczas wtorkowego wernisażu współautor pierwszej wystawy p. Paweł Kowalski zaprezentował przejmujący wykład, wsparty prezentacją na temat zagłady żydowskich miasteczek na terenie województwa łódzkiego. Głos w sprawie getta w Kutnie i obozu zagłady Kulmhoff w Chełmnie nad Nerem zabrała prezes TPZK p. Bożena Gajewska. Następnie komisarz wystawy zaprosił na drugą z przygotowanych ekspozycji przedstawiającą dzieje ludności pochodzenia żydowskiego na terenie Krośniewic oraz historię getta w Krośniewicach. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć obie wystawy wsparte instalacją multimedialną, na której wyświetlano filmy dokumentalne dotyczące gett z regionu łódzkiego.

Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do zwiedzania wystaw, które będą dostępne do 20 listopada 2017 roku.