Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej Ostatnia dekada PRL-u – od powstania „Solidarności” do wyborów 4 czerwca 1989 r. Ekspozycja pozwala zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami tego okresu – powstaniem „Solidarności”, wprowadzeniem stanu wojennego, działalnością opozycji antykomunistycznej, transformacją ustrojową 1989/1990 r. Wydarzenia te zostały wplecione w opowieści o losach znanych Polaków (Lech Wałęsa, Jerzy Popiełuszko i inni), działaczy opozycji z powiatu kutnowskiego (np. T. Wawrzyńczak, A. Olewnik) oraz „zwykłych zjadaczy chleba”, mieszkańców Polski i powiatu. Wystawę otwiera „podziemna” drukarnia, w której zwiedzający mają okazję wcielić się w rolę konspiracyjnego drukarza. W dalszej części ekspozycji zaplanowaliśmy m.in. możliwość przymierzenia oryginalnej tarczy ZOMO, hełmu i czapki milicyjnej.
Obok dokumentów, druków ulotnych, zdjęć i publikacji – znajdują się również przedmioty codziennego użytku z tego czasu, takie jak: gramofony, magnetofony, telewizor, rzutniki przeźroczy, zabawki, w tym kolejka elektryczna i wiele innych, które z pewnością zaciekawią młode pokolenie, a dla tych, którzy w latach osiemdziesiątych przeżywali swoje dzieciństwo stanowić mogą sentymentalną podróż w przeszłość. Duża część sprzętu jest sprawna i w trakcie zwiedzania odbywa się pokaz działania.
Wystawa będzie czynna do 29 lutego 2012 r. Grupy zorganizowane zainteresowane zwiedzaniem wystawy prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty.