b_250_200_16777215_00_images_stories_images_niewaska.jpgMuzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego serdecznie zaprasza do zapoznania się z wystawą czasową Niewąska historia wąskich torów (Kujawska Kolej Dojazdowa 1915-2010), której celem jest popularyzacja wiedzy na temat historii kolejnictwa wąskotorowego w naszym regionie. Ekspozycja zorganizowana została w oparciu o użyczone na czas wystawy zbiory osób prywatnych oraz instytucji samorządowych. Wystawę otwiera kasa, w której na zwiedzających czekają pamiątkowe bilety kartonikowe z wytłaczaną w komposterze aktualną datą. W dalszej części zainteresowani zapoznać mogą się ze stanowiskami pracy – zawiadowcy stacji, naczelnika zarządu Kujawskiej Kolei Dojazdowej, lekarza kolejowego, konduktora, dróżnika obchodowego. Wystawę uzupełniają plansze prezentujące dzieje Kujawskiej Kolei Dojazdowej oraz liczne fotografie archiwalne, również ze zbiorów prywatnych. Dla młodszego pokolenia przygotowaliśmy opcję interaktywnego uczestnictwa w zwiedzaniu, w czasie którego można przymierzyć czapkę kolejarską, samodzielne skasować bilet w komposterze, zabawić się w konduktora, zapoznać się z pracą na torowisku, wsiąść na drezynę ręczną i motorową. W czasie zwiedzania młodzi poznają zasady bezpiecznego zachowania na peronie i przejeździe kolejowym.