statuetka_jozefa_pilsudskiego

S. Kozikowski, Statuetka Marszałka Józefa Piłsudskiego; Częstochowa; 1918-1939 r.; gips; odlew

Stojący na kwadratowej podstawie o ściętych wierzchołkach Józef Piłsudski, wsparty oburącz o szablę, w mundurze z dystynkcjami Marszałka Polski i odznaczeniami. Postać ukazana en pied z głową skierowaną lekko w prawo; spodnie pofałdowane, marynarka obcisła. Na podstawie wgłębnie napisy w dwóch wierszach: (przód) „I-SZY MARSZAŁEK POLSKI\ JÓZEF PIŁSUDSKI” i (tył) „WŁASNOŚĆ MODELU ZASTRZEŻONA\ S. KOZIKOWSKI – CZĘSTOCHOWA”.

Statuetka Józefa Piłsudskiego prezentowana jest na wystawie stałej, w sali – Kolekcjonerskie pasje, wśród innych pamiątek związanych z osobą Marszałka – plakiet, archiwalnych fotografii, druków ulotnych, grafik, rysunków, pamiątek sentymentalnych (końcówką laski, która przypuszczalnie należała do Marszałka; fragmentem całunu, na którym złożona była trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego).