plakat wystawy-wagi i odwazniki

14 czerwca (piątek) o godz. 12 zapraszamy na otwarcie wystawy wag i odważników z kolekcji Marii i Marka Sandeckich z Włocławka. Na wystawie będzie można obejrzeć kilkadziesiąt egzemplarzy wag różnych typów: stołowe (największa kolekcja tego typu wag w Polsce), kuchenne, listowe, apteczne, sprężynowe, numizmatyczne czy specjalne – do drobiu, nabojów do autosyfonów; wagi równoramienne i nierównoramienne (tzw. bezmiany), uchylne, techniczne, dziesiętne. Urządzenia zobrazują sposoby ważenia w ostatnich dwustu latach, lecz na wystawie prezentowane będą również nieliczne egzemplarze XVIII-wieczne. Nie zabraknie również odważników: metalowych, kamiennych, szklanych, o różnych, czasami fantazyjnych kształtach. Ekspozycja będzie czynna do 15 września 2013 r.

Marek Sandecki w 2012 r. został laureatem Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego.

wagi i odwazniki01wagi i odwazniki02wagi i odwazniki03wagi i odwazniki04wagi i odwazniki05