Koncert pieśni i konkursów patriotycznych

W niedzielę, 26 listopada 2017 roku, w Muzeum im. Jerzego Dunin–Borkowskiego w Krośniewicach wystąpi krośniewicki Chór Seniora „Młodzi Duchem” pod kierunkiem pani Janiny Arent. W programie usłyszymy piosenki żołnierskie, patriotyczne m.in.: O mój rozmarynie, Przybyli Ułani, Ojczyzno ma, Orzeł Biały. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00.

Po koncercie odbędzie się kolejna miła uroczystość. Nagrodzeni zostaną autorzy najlepszych prac w konkursach plastycznych i na prezentację multimedialną zorganizowanych przez Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego. Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych nosił tytuł: „Józef Piłsudski – moim bohaterem.”. W konkursie na prezentację multimedialną pt: „Patriotyzm z wąsem”, skierowanym do młodzieży należało przygotować pracę na jeden z trzech wybranych tematów poświęconych: walce o granice II RP, polskim medalom i odznaczeniom lub polskim formacjom zbrojnym walczącym w czasie I wojny światowej

Serdecznie zapraszamy

Lekcja muzealna „Źródła historyczne i ich podział”

W czwartek , 12 października 2017 roku Muzeum Jerzego Dunin Borkowskiego gościło uczniów Zespołu Szkół w   Dąbrowicach. Uczniowie klasy IV szkoły podstawowej pod opieką :p. Haliny Szaumkessel, p. Aleksandry Kołodziejskiej i p. Katarzyny Krygier brali  udział w lekcji muzealnej pt: „Źródła historyczne i ich podział”. Podczas zajęć mieli okazję zapoznać się z rodzajami źródeł historycznych obejrzeć z bliska wybrane eksponaty np.: dokumenty potwierdzające szlachectwo , monety , pieczęcie . Uczniowie mieli również możliwość poznać tajniki pracy muzealników a także pobawić się w  rozwiązywanie zadań dotyczących źródeł historycznych, przygotowanych przez pracowników muzeum.

 

 

 

10 października 2017 roku, w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, odbył się wernisaż dwóch wystaw czasowych pt.: „Zagłada żydowskich miasteczek” autorstwa pracowników Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz "Żyli wśród nas - utracona mniejszość", autorstwa pracowników Muzeum, której komisarzem jest p. Piotr Bielicki. Wystawa powstała w oparciu o materiały z Muzeum Regionalnego w Kutnie, Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie oraz zbiory własne krośniewickiego Muzeum.

Obie wystawy miały za cel upamiętnienie 75. rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach. Proces likwidacji getta zaczął się w marcu 1942 roku, by ostatecznie zakończyć się w dniu 15 października 1942 roku.

15 października 2017 roku mija 75. rocznica likwidacji getta w Krośniewicach. Z tej okazji Muzeum im. Jerzego15 p Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza na wystawę pt.: „Zagłada żydowskich miasteczek” wypożyczoną z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.

Wystawie tej towarzyszyć będzie ekspozycja czasowa pt.: „Żyli wśród nas – utracona mniejszość” ze zbiorów Muzeum w Krośniewicach, Muzeum Regionalnego w Kutnie i Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie, nawiązująca do życia ludności pochodzenia żydowskiego w Krośniewicach oraz do ich tragicznego końca w okresie II wojny światowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 października 2017 roku, o godz. 12.00, w siedzibie Muzeum. Słowo wstępne i krótki wykład wygłosi przedstawiciel łódzkiego oddziału IPN p. Paweł Kowalski. Wystawa będzie czynna do 20 listopada 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy!

W ramach upamiętnienia 75. rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego wraz z Zespołem Szkół nr 1 w Krośniewicach podjęli wspólną akcję uporządkowania cmentarza żydowskiego przy ul. Poznańskiej. Przy dużym zaangażowaniu pracowników Urzędu Miejskiego w Krośniewicach, którzy zadbali o odpowiednie przygotowanie terenu i sprzyjającej pogodzie przedsięwzięcie zostało sprawnie przeprowadzone.

W dniu 2 października w salach Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbyło się spotkanie na którym przedstawiciel Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie pani Elżbieta Pajor, przedstawiła propozycję zajęć edukacyjnych dla szkół z rejonu Krośniewic. Oprócz tego zaprezentowano ofertę współpracy między tymi dwoma instytucjami, która z czasem ma zaowocować podniesieniem świadomości młodzieży dotyczącej ich własnej przeszłości. Na spotkaniu zagościli nauczyciele historii i języka polskiego m.in. Krośniewic i Dąbrowic.

zd 1 archiwum zd 2 archiwum zd 3 archiwum

Szanowni nauczyciele i wychowawcy,

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza serdecznie dzieci i młodzież szkolną do wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych, prowadzonych w formie lekcji muzealnych, spacerów edukacyjnych i twórczych warsztatów.

Lekcje trwają ok. 60 min i prowadzone są w oparciu o zbiory Muzeum, fragmenty ekspozycji, materiały archiwalne i prezentacje multimedialne. Istnieje również możliwość przeprowadzenia lekcji na zaproponowane przez Państwa tematy – lekcje oraz propozycje tematów prosimy składać z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Przy rezerwacji zajęć prosimy o podanie danych kontaktowych opiekuna grupy i liczbę uczestników.

Nasze zajęcia to znakomite uzupełnienie tradycyjnych, szkolnych lekcji, to także możliwość pracy z eksponatami i szansa na niebanalne zdobycie wiedzy z zakresu historii i sztuki.

Oferta edukacyjna naszej placówki to również cała gama warsztatów plastycznych, pozwalających na kształtowanie wrażliwości estetycznej i rozwijanie wyobraźni twórczej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szczegółową i odwiedzenia naszego Muzeum.

Dzisiaj w naszym Muzeum rozpoczęły się wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Przewidziany jest tydzień warsztatów w lipcu w dniach 10-14, oraz tydzień zajęć w sierpniu w dniach 7-11 sierpnia.

Pierwszego dnia zajęć dzieci tworzyły "wydzieranki" z kolorowego papieru i bibuły. Powstały prawdziwe dzieła, na dowód poniżej zamieszczam kilka fotografi. Jutro drugi dzień zajęć w planach mamy lepienie z gliny. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie w godz. 11.00-13.00