Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza na najnowszą wystawę czasową pt "Świat miedzi. Od warsztatu po wyroby" z kolekcji Bernarda Nowakowskiego z Siedlec. Do dyspozycji zwiedzających zostały oddane dwie sale. Pierwsza jest próbą pokazania warsztatu kotlarskiego. Można zapoznać się z podstawowymi narzędziami używanymi przez kotlarzy w codziennej pracy - znajdują się tu ciekawe przykłady klepadeł, kowadeł, specjalistycznych młotków, szczypiec czy kalibrownic.
Podziw wzbudza także ogromnych rozmiarów skórzano-drewniany miech z XIX wieku, czy przedmioty znane jedynie wąskiej grupie specjalistów (np. arszyn - przyrząd do mierzenia długości z XVIIIw. czy tzw. wilk kominowy - urządzenie do wieszania kotłów lub antyczna wiertarka typu "drajla" napędzana cięciwą sznura). W drugiej sali zaprezentowane zostały wyroby z miedzi; głównie przyrządy gospodarstwa domowego, przedwojenne syfony na wodę sodową, , XVIII-wieczne samowary czy wyposażenie żydowskich domostw - brytfanna do pieczenia ryb w całości, żydowskie czajniki-buńki i kilka wyrobów z manufaktury siedleckiego Żyda - Icka Drewnianego.
Pan Bernard Nowakowski od ponad 30 lat gromadzi narzędzia, którymi posługiwali się rzemieślnicy reprezentujący ginący już zawód - kotlarza. Przedmiotem zainteresowań kolekcjonera są także wyroby kotlarskie. Metaloplastyka fascynowała go od dawna. Z dzieciństwa pamięta używaną w domu formę do pieczenia wielkanocnej babki i miedziany kufel. Już wtedy miał świadomość, że przedmioty te zrobione zostały ręcznie, czuł w nich powagę przeznaczenia i kunszt wykonania. Dorastał wyobrażając sobie, że w
przyszłości będzie majstrem w tej branży zawodowej. Tak też się stało. Dziś sam zajmuje się wykonywaniem z miedzi naczyń kuchennych czy rekwizytów do spektakli teatralnych i filmów.
Najnowszą wystawę czasową można zwiedzać do 30 września (Pl. Wolności 1, 99-340 Krośniewice) w godzinach pracy Muzeum: Wt-Śr: 9.00 - 16.00; Czw-Pt: 9.00-17.00, Sb-Ndz: 10.00-17.00. Koszt biletu wstępu na wystawę czasową - 2 zł.