Wrzesień – to miesiąc, w którym świętowane są Europejskie Dni Dziedzictwa. To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków i popularyzację regionalnego dziedzictwa kulturowego. W obchody, którym w tym roku towarzyszyło hasło „Utracone dziedzictwo”, włączyło się także Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum, we współpracy w Łódzkim Domem Kultury, zrealizowało projekt pn. „Ginące zawody rzemieślnicze na przykładzie kowalstwa i kotlarstwa”.
W piątek 18 września w siedzibie muzeum odbyły się warsztaty kotlarskie, skierowane do młodzieży szkolnej. Poprowadził je zawodowy metaloplastyk – Bernard Nowakowski. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi narzędziami i technikami kotlarskimi oraz próbowali swych sił w samodzielnym wyklepywaniu miedzianej miseczki. Zwiedzili także najnowszą wystawę czasową poświęconą dawnemu kotlarstwu i wyrobom z miedzi.
Najwięcej atrakcji czekało na mieszkańców powiatu w sobotę 19 września. O godz. 12.00 rozpoczęły się rodzinne warsztaty, prowadzone przez zawodowego kowala - Cezarego Adamkiewicza. Uczestnicy mogli podpatrzeć pracę rzemieślnika w zaaranżowanej na tę okoliczność mini-kuźni, a także samodzielnie zmierzyć się z technikami kowalskimi. Dzieci przy pomocy specjalistycznych narzędzi wykłuwały w miedzianych blaszkach swoje inicjały i znaki zodiaku, dorośli brali udział w zawodach podnoszenia kowadła.
O godzinie 16.00 mieszkańcy miasta i miłośnicy historii regionalnej uczestniczyli w spacerze edukacyjnym szlakiem dawnych krośniewickich rzemieślników. W rolę przewodnika wcielił się Sławomir Mikołajczyk – wieloletni pracownik Muzeum, krośniewiczanin, z zamiłowania – regionalista. W trakcie prawie półtoragodzinnej wycieczki uczestnicy odwiedzili najciekawsze miejsca związane z przedwojennymi rzemieślnikami oraz poznali budynki pełniące dawniej funkcję zakładów i kuźni.
Tuż przed 18.00 miał miejsce finisaż wystawy kolekcjonerskiej „Świat miedzi. Od warsztatu po wyroby” ze zbiorów Bernarda Nowakowskiego z Siedlec. Finisaż rozpoczął się od projekcji dwudziestominutowego filmu poświęconego kolekcji siedleckiego metaloplastyka. Na ekspozycji można było zapoznać się z podstawowymi narzędziami używanymi przez kotlarzy w codziennej pracy - znalazły się tu ciekawe przykłady klepadeł, kowadeł, specjalistycznych młotków, szczypiec czy kalibrownic. Podziw wzbudzał także ogromnych rozmiarów skórzano-drewniany miech z XIX wieku, czy przedmioty znane jedynie wąskiej grupie specjalistów (np. arszyn - przyrząd do mierzenia długości z XVIIIw. czy tzw. wilk kominowy - urządzenie do wieszania kotłów lub antyczna wiertarka typu "drajla" napędzana cięciwą sznura). Zaprezentowane zostały także wyroby z miedzi; głównie przyrządy gospodarstwa domowego, przedwojenne syfony na wodę sodową, XVIII-wieczne samowary czy wyposażenie żydowskich domostw - brytfanna do pieczenia ryb w całości, żydowskie czajniki-buńki i kilka wyrobów z manufaktury siedleckiego Żyda - Icka Drewnianego.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Muzeum w Krośniewicach i świętowali z nami Europejskie Dni Dziedzictwa. Zapraszamy także do obejrzenia reportażu z warsztatów kotlarskich, przygotowanego przez dziennikarzy TV Kutno:
http://www.kutno.net.pl/?pd=news&id=42996