b_250_200_16777215_00_images_92840s.jpg Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach pragnie zaprosić do zwiedzania kolejnej, ciekawej wystawy czasowej. Już 30 października o 13 odbędzie się otwarcie wystawy "Memento mori", obrządek pogrzebowy w czasach nowożytnych.

W okresie św. Wszystkich Świętych i Zaduszek w placówce będzie można zobaczyć jak niegdyś próbowano oswoić się ze śmiercią, jak ją obrazowano i jak wyglądał pogrzeb.

Sale poświęcone wystawie czasowej zamienią się na ten czas w miejsca zadumy i oddania czci osobom zmarłym. Zabytki wystawione dla zwiedzających obrazują całość ceremonii pogrzebowych mających miejsce na terenach Polski od XVII wieku, aż do dzisiaj. Począwszy od ubioru księży pełniących posługę podczas tzw. ostatniej drogi, przez ceremonie pogrzebu aż do złożenia do grobu. Tym samym zobaczyć będzie można: liczne zdobione ornaty i stuły jakie ubierali księża na czas ceremonii pogrzebowych. Dewocjonalia związane z tematyka przemijania. Najciekawszymi zabytkami związanymi ze sztuka funeralną są wystawione obrazy pogrzebowe. Jak chociażby nasz najpopularniejszy obraz epitafijny Jana Baryczki.

Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się trzem pochówkom polskim z okresu nowożytnego. Unikatowe znaleziska ubrań pogrzebowych zawartych w wystawie zostały zrekonstruowane przez panią mgr Magdalen Majorek w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pani Majorek jest także doktorantką UMK. Liczne materiały archeologiczne pochodzące z Instytutu Archeologii wypożyczone zostały dzięki uprzejmości Pani Dr. hab. Małgorzaty Grupy

Wystawę uzupełniają pocztówki i zdjęcia z różnych części naszego regionu przedstawiające obrządek pogrzebowy na wsiach i miastach w okresie poprzedzającym II Wojnę Światową.

Wszystko to za sprawą eksponatów zgromadzonych z okolicznych kościołów i muzeów, w  tym: z Łowicza, Nieborowa, Płocka, Krośniewic oraz prywatnych kolekcji. Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia.

b_369_245_16777215_00_images_IMG_0740.JPGb_239_358_16777215_00_images_IMG_0742.JPG