A P E L

„Sto Kolekcjonerskich Eksponatów na Stulecie Odzyskania Niepodległości”

Szanowni Kolekcjonerzy!

W 2018 roku przypadnie setna rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po ponad wiek trwającej niewoli i próbach eliminacji przez zaborców wszystkiego co polskie, podjęto wysiłki – także dzięki staraniom środowiska kolekcjonerskiego – na rzecz ratowania i gromadzenia rozproszonych po świecie dóbr polskiego dziedzictwa narodowego.

Celem planowanej wystawy jest uczczenie setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości poprzez prezentację stu wartościowych eksponatów z kolekcjonerskich zbiorów, służących zachowaniu pamięci o tym wiekopomnym wydarzeniu. Prezentowanych będzie jedynie sto eksponatów zgłoszonych przez stu kolekcjonerów, wedle zasady jeden kolekcjoner – jeden eksponat. Winniśmy zaprezentować unikalne przedmioty muzealnej wartości z naszych zbiorów, w tym: dokumenty, listy, obrazy, zdjęcia, militaria, medale oraz varia rzemiosła artystycznego dotyczące tematu wystawy. Dedykujmy rocznicową wystawę naszym kolekcjonerskim poprzednikom i ich wysiłkom w dziele ochrony dziedzictwa narodowego!

Powołana zostanie Komisja Kwalifikująca, która wybierze spośród nadesłanych propozycji sto obiektów na wystawę. W jej skład wejdą uznani w środowisku muzealnicy i historycy sztuki. Otwarcie wystawy planowane jest na 9 listopada 2018 roku i połączone będzie z wręczeniem Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego w ramach jej III dorocznej edycji.

Jeśli chodzi o formę prezentacji wystawy, rozważmy dwa warianty. Wariant skromny, który jesteśmy w stanie sami zorganizować przy wsparciu zaprzyjaźnionych instytucji, to prezentacja na planszach zdjęć eksponatów. Warto jednak podjąć próbę zainteresowania sprawą wiodących publicznych muzeów, które mogą nam stworzyć możliwość eskpozycji nie zdjęć, a samych eksponatów. Aby podjąć takie rozmowy, konieczne jest okazanie wstępnej listy kilkunastu eksponatów. Dlatego apelujemy i prosimy zainteresowanych umieszczeniem na wystawie eksponatu ze swej kolekcji o przesłanie do 31 stycznia 2017 roku jego zdjęcia z opisem w formacie jpg, w rozdzielczości 300 dpi na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prosimy serdecznie o rozważenie możliwości włączenia się do grona stu twórców wystawy!

Ryszard Kruk Janusz Miliszkiewicz Leszek Koziorowski Marek Sosenko

Warszawa, 25 listopada 2016 roku