3 lutego o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbył się wernisaż najnowszej wystawy zatytułowanej "Tadeusz Kościuszko. W kręgu tradycji ludowej i narodowej". Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor placówki - Grzegorz Dębski, który opowiedział o inspiracjach do powstania ekspozycji, przybliżył także zebranym postać Tadeusza Kościuszki, przypomniał o tym, jak żywa była tradycja kościuszkowska w późniejszej historii Polski i omówił najciekawsze eksponaty wystawy.
Inspiracją do powstania ekspozycji czasowej jest dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i składa się zarówno z plansz tekstowo-ilustracyjnych, jak i licznych eksponatów. Plansze w sposób szczegółowy opisują postać Tadeusza Kościuszki, jego życiorys, osiągnięcia wojskowe. Nie zabrakło także informacji o przebiegu Insurekcji Kościuszkowskiej i okolicznościach ogłoszenia tzw. Uniwersału Połanieckiego, który nie odmienił całkowicie niedoli chłopskiej, ale był początkiem gruntownych reform w dziedzinie stosunków wiejskich i społecznych. Swoje miejsce na planszach ma także Bitwa pod Racławicami z 4 kwietnia 1794r - najsłynniejsza bitwa Insurekcji Kościuszkowskiej, w której wojska dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę pokonały wojska rosyjskie Aleksandra Tormasowa. Znaczny wkład w zwycięstwo wnieśli kosynierzy krakowscy ( w tym Bartosz Głowacki), dokonując śmiałego szturmu na armaty sił rosyjskich - i to właśnie ich bohaterstwu poświęcone są dwie plansze. Ciekawostką wystawy są plansze ukazujące tradycję racławicką i legendę Tadeusza Kościuszki w późniejszej historii Polski. Swoje miejsce mają na przykład banknoty i ozdobne telegramy z wizerunkiem Kościuszki - jako jedna z form upamiętnienia Wodza, czy fotografie ukazujące budowę Kopców Kościuszki. Muzeum w Krośniewicach wzbogaciło wystawę o eksponaty z kolekcji Jerzego Dunin-Borkowskiego, których część spoczywa na co dzień w przepastnych magazynach. Ciekawostką jest szabla węgierska "Madonna", która zgodnie z tradycją miała spoczywać na trumnie Kościuszki w czasie uroczystości pogrzebowych, a także druk ulotny z odezwą Tadeusza Kościuszki w sprawie chłopów z 1794r. Na ekspozycji nie zabrakło eksponatów w postaci rycin, pamiątkowych medali, grafik i medalionów z podobizną Kościuszki. Znajdują się tu także okolicznościowe telegramy, pocztówki, medaliki pamiątkowe i kilka numizmatów z prywatnej kolekcji Andrzeja Olewnika. Ściany wzbogacone są o rysunki Stanisława Praussa (""Kosynierzy", "Tadeusz Kościuszko z Bartoszem Głowackim" i "Studium męskiej głowy w konfederatce") a centralne miejsce zajmuje obraz "Bitwa pod Racławicami" Jana Styki z 1896r. W wernisażu wzięło udział ponad 80 osób.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania. Wystawa czynna będzie do 04 kwietnia 2017r w godzinach pracy Muzeum (wt-pt 9.00-16.00 sb-ndz 10.00-15.00). Bilet wstępu na wystawę czasową - 2 zł.