W niedzielę 10 czerwca, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego gościło w swoich murach kolekcjonerów z całego kraju.Od godziny 9.00 do godziny 13.00 mieszkańcy Krośniewic oraz przybyli goście mieli możliwość obejrzenia oraz kupienia różnorodnych przedmiotów, które kolekcjonerzy wystawiali podczas tradycyjnych Targów kolekcjonerskich „Na skrzyżowaniu” - tj. na skwerze przy Placu Wolności. Chętni mogli nabyć stare monety, banknoty, lampy, płyty, fotografie, dokumenty, porcelanę, militaria oraz wiele innych rozmaitości. Podczas targów przedstawiciele Studia Historycznego Huzar prezentowali umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej.

O godzinie 11.00 rozpoczęły się uroczystości otwarcia XVII Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów pod Honorowym Patronatem Starosty Kutnowskiego Krzysztofa Debicha i Burmistrza Krośniewic Julianny Barbary Herman. Zaproszonych gości i tegorocznych laureatów powitała dyrektor Muzeum Ksenia Stasiak. W pierwszej kolejności wręczono pamiątkowe pierścienie i dyplomy – Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. Prowadzący imprezę sekretarz Kapituły Honorowej Nagrody Bohdan Kowalczyk przedstawił biogramy tegorocznych Laureatów: Krzysztofa Tomasza Idzika, Pawła Dunina-Bryś, Marka Zbigniewa Soleckiego, Szczepana Ignaczyńskiego i Gorzowskiego Klubu Kolekcjonera.Uroczystego wręczenia pierścieni dokonali: Starosta Kutnowski - Krzysztof Debich, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Krośniewicach - Anna Chmielecka oraz dyrektor krośniewickiego Muzeum - Ksenia Stasiak.

Uroczystości uświetnił występ artystyczno-patriotyczny uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach pod opieką Doroty Klarzak i Agnieszki Kolasińskiej przy akompaniamencie Waldemara Hyzopskiego.

Corocznie każdemu Świętu Kolekcjonera towarzyszy wernisaż wystawy kolekcjonerskiej jednego z laureatów. W tym roku wszyscy uczestnicy i goście mieli okazję obejrzenia wystawy pt.: „Telegramy patriotyczne” z Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków z Krakowa.Zwyczaj wysyłania takich telegramów pojawił się pod koniec XIX wieku. Od wizerunku Tadeusza Kościuszki na pierwszych telegramach zwano je popularnie kościuszkowskimi. Fundusze z ich rozprowadzania przeznaczano na walkę z zaborcami oraz na oświatę .W krośniewickim Muzeum można obejrzeć 150 różnorodnych, wielokolorowych takich telegramów, noszących w sobie olbrzymi ładunek emocji patriotycznych. Wystawę przygotowano i opracowano pod kierunkiem p. Marka Sosenko, który niestety nie mógł być obecny na tegorocznym spotkaniu.Ekspozycji telegramów towarzyszył także pokaz faksymili prac Leona Wyczółkowskiego „Wspomnienia z Legionowa”. Teka z litografiami malarza ukazała się w Krakowie w 1920 r. w nakładzie 24 egzemplarzy. Kopie dzieł malarza udostępnił p. Tomasz Merstallinger z Krakowa.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać krótkiego wykładu z prezentacją multimedialną pt: „Ku niepodległości” przygotowanego przez Studio Historyczne Huzar. XVII Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów przebiegało w atmosferze obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, stąd też zarówno prezentowana wystawa jak i występ młodzieży oraz pokaz multimedialny nawiązywały do tych okoliczności.Tegoroczni uczestnicy, jak zapowiedzieli, z niecierpliwością oczekują już kolejnego, spotkania w gościnnych progach Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego.Muzeum składa serdeczne podziękowania za pomoc finansową i rzeczową wszystkim sponsorom wydarzenia, którymi byli: Polfarmex S.A. Kutno, Rol-Głaz w Głaznowie, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa Przyszłość w Krośniewicach, Bank Spółdzielczy w Krośniewicach, NZOZ Elmed w Krośniewicach, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Proszkownia Mleka w Krośniewicach, Piekarnia Krośniewice Jeziorscy Sp.J., oraz Urząd Miejski w Krośniewicach. Wydarzenie było również współfinansowane ze środków budżetu Powiatu Kutnowskiego.

IMG 7896IMG 7899IMG 7923IMG 7919IMG 7948