Dnia 18 maja minie 100. rocznica urodzin papieża-Polaka. Z tej okazji Sejm i Senat RP ustanowiły bieżący rok Rokiem Świętego Jana Pawła II. Włączając się w obchody tego Roku, nasze Muzeum planowało na kwiecień otwarcie wystawy „Jan Paweł II – pamięć i tożsamość”. Jednak z powodu pandemii koronawirusa zamierzenie to okazało się niemożliwe do zrealizowania. Mamy nadzieję, że do uroczystego wernisażu dojdzie jesienią bieżącego roku.
Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II – przyszedł na świat w Wadowicach w rodzinie wojskowej. W miasteczku tym ukończył szkołę podstawową oraz średnią. W czasie okupacji wstąpił do Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie, a na kapłana został wyświęcony rok po zakończeniu wojny – w 1946 r. Pełnił posługę duszpasterską oraz pracował naukowo w Krakowie i Lublinie. W 1958 r. został biskupem pomocniczym krakowskim, 1964 arcybiskupem, a 1967 – kardynałem. Zdobył duży autorytet wśród hierarchii kościelnej w Polsce i na świecie. Dlatego 16 października 1978 r. został wybrany na papieża. Jego pontyfikat trwał niespełna 27 lat, aż do śmierci w dniu 2 kwietnia 2005 r. Ofiarna posługa Jana Pawła II była połączona ze świętością życia, czego dowodem mogą być mające za jego przyczyną uzdrowienia z nieuleczalnych chorób.
Nasz wielki rodak zajmował się również twórczością literacką. Był autorem licznych sztuk teatralnych i utworów poetyckich.

Poniżej prezentujemy Państwu dwa medale o tematyce papieskiej z naszych zbiorów.