Kontynuując tematykę tegorocznej edycji Nocy Muzeów, przybyli goście, mieli do wyboru kilka przygotowanych przez nas propozycji.
Zwiedzający mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, polegającym na odwzorowaniu umieszczonego na sztaludze dzieła Marcello Bacciarellego, poznać alfabet żydowski, dzięki któremu można było np.: napisać swoje imię w języku hebrajskim, nakreślić wybraną literę z alfabetu, zagrać w tradycyjną i popularną żydowską grę Drejdel i zakręcić specjalnym czterościennym bączkiem. Można było uczestniczyć w warsztatach wycinanki i pokolorować specjalnie przygotowaną przez nas ilustrację, prezentującą portret szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Onufrego Kickiego, autorstwa mistrza Bacciarellego.
Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy coś dla pobudzenia „szarych komórek”. Z okazji finisażu wystawy o krośniewickich Żydach, postanowiliśmy zorganizować questing mający przybliżyć ich kulturę i obyczaje. Polegał on na odszukiwaniu na wystawie czasowej odpowiednich przedmiotów związanych z kulturą żydowską. Były one odpowiedziami na pytania questingowe. Poprzez zwiedzanie okolicznościowej wystawy z okazji „230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja” i zgromadzonych na niej zbirów pochodzących z naszego muzeum, chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności, w krótkim quizie z wiedzy z tej tematyki. Wszyscy uczestnicy, biorący udział w tej edukacyjnej formie spędzenia czasu, zostali indywidualnie nagrodzeni przez dyrektora muzeum drobnymi upominkami przygotowanymi przez TPZK i muzeum: m.in. słodyczami oraz mapami turystycznymi województwa łódzkiego oraz promującymi pamiątki kultury żydowskiej regionu łódzkiego.
Całe wydarzenie wieńczyło wystąpienie Pani Prezes TPZK Bożeny Gajewskiej, która podczas prezentacji multimedialnej promowała dwutomową publikację Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej. Na zakończenie Pani Julita Szczepankiewicz z TPZK przypomniała losy pochodzącej z Krośniewic, z rodziny żydowskiej - Pani Róży Aleksander. Wszystkim gościom i uczestnikom, serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznych obchodach Nocy, gratulując wiedzy i wytrwałości w zmaganiach.
Noc Muzeów jest ściśle związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Muzeów, który jest jednocześnie świętem pracowników tych instytucji. Przypada ono właśnie w dniu dzisiejszym, tj. 18 maja. Z tej okazji pragniemy wyrazić uznanie wszystkim pracownikom muzeów zaangażowanym w gromadzenie i trwałą ochronę dóbr dziedzictwa ludzkości i ich upowszechnianie. Specyficzny charakter pracy, obcowanie z artefaktami przeszłości daje wiele satysfakcji, ale jednocześnie jest to zadanie odpowiedzialne, absorbujące, ale też często nienależycie doceniane.