Dwory stanowią ważny element polskiego dziedzictwa narodowego. Z uwagi na dużą liczebność stanu szlacheckiego w dawnej Rzeczypospolitej są one gęsto rozsiane na ziemiach polskich. Niegdyś kwitło w nich życie rodzinne i towarzyskie. W okresie zaborów były często ostoją patriotyzmu. Obecnie znaczna ich część nie należy do dawnych właścicieli. Przykładem tego mogą być chociażby zabytkowe siedziby szlacheckie w okolicach naszego miasta. Dwory w Bielicach i Wysokiej Wielkiej spełniają funkcje mieszkalne dla nowych nabywców, a w Jankowicach mieści się szkoła. Inne, w tym pałac Rembielińskich w Krośniewicach, stanowią niestety pustostany i czekają na remont.

Stare dwory odzyskują jednak często swój dawny blask dzięki zaangażowaniu nowych właścicieli. Przykładem tego może być znajdujący się w województwie mazowieckim, niedaleko Siedlec, dwór w Gałkach. Został on odrestaurowany dzięki staraniom obecnego właściciela, Waldemara Gujskiego, który w 2019 r. został laureatem Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. Pan Waldemar wraz z żoną Urszulą kilkanaście lat temu zamieszkali w pochodzącym z 1876 r. dworze. Utworzyli tam prywatne Muzeum Sarmatyzmu, w którym można obejrzeć dawne stroje szlacheckie czy pamiątki z powstania styczniowego. Obok dworu mieści się skansen, do którego przeniesiono między innymi stary spichlerz i wiatrak.

Więcej szczegółów o należącej do Państwa Małgorzaty i Waldemara Gujskich dawnej siedzibie szlacheckiej można znaleźć m.in. na stronach: dworwgalkach.pl/;

Polskie dwory były często inspiracją dla malarzy. W Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach znajduje się obraz przedstawiający wiejski dworek szlachecki. Został on namalowany farbami olejnymi na sklejce w XIX albo na początku XX w. w duchu realizmu przez malarza Feliksa Sypniewskiego (1830-1903).

IMG 20210525 151015

Przedstawiony na obrazie obiekt to typowy polski dworek szlachecki. Jest on przykryty dachem naczółkowym, a wejście do budynku poprzedza drewniany ganek.