W dniu 11 września br. Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach kolejny raz wzięło udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja EDD odbywała się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Z tej okazji nasze muzeum przygotowało nową wystawę czasową pt. „Z lamusa dawnych smaków” oraz krótką prelekcje pt. „Wychowani w różnych smakach”.
Tuż po godzinie 16.00 dyrektor Muzeum Ksenia Stasiak uroczyście powitała zgromadzonych gości i zarysowała pomysły jakimi kierowaliśmy się podczas organizacji tegorocznej imprezy. W tym roku chcieliśmy pokazać, że słowo smak nie zawsze kojarzyć musi nam się tylko jedzeniem, ale jest to również cały szereg nostalgii i magia wspomnień dawnych „smaków”.
Zgromadzoną publiczność w temat kulinariów wprowadził podcast z udziałem niezaprzeczalnego autorytetu w tej dziedzinie Pana Roberta Makłowicza przygotowany na tę okazję przez Narody Instytut Dziedzictwa. Dotyczył on interpretacji słowa „smak” z jego punktu widzenia. Następnie głos zabrał Pan Przemysław Gosik, który opowiedział o tradycjach kulinarnych naszego regionu. Dominowały tu przede wszystkim produkty naturalne takie jak; ziemniaki, mąka, kasze i nabiał. Gotowano zazwyczaj proste zupy na bazie bulionu warzywnego z ziemniakami krojonymi w kostkę, rzadziej zupy gotowane na kościach czy owocowe zupy sezonowe. Podstawowym posiłkiem jadanym niemal codziennie był barszcz (żur), oprócz tego na stołach pojawiały się różnego rodzaju polewki wykorzystujące serwatkę, maślankę i kwaśne mleka, zaprawiane jedynie mąką. Nasz region słynął również z wielości odmian różnego rodzaju klusek i pierogów. Popularne były także łatwo dostępne ryby słodkowodne m.in. okonie, kiełbie, węgorze czy szczupaki. Mięso jadano jedynie od święta.
Po zakończonej prelekcji wyświetlono prezentację multimedialna, pt.: „Historia polskiego smaku” prezentująca, ciekawostki kulinarne z różnych epok kart historii Polski. Na koniec głos ponownie zabrała Dyrektor, która serdecznie podziękowała wszystkim zgromadzonym, ale przede wszystkim osobom które udostępniły „pamiątki” ze swoich strychów czy piwnic, a które przyczyniły się do powstania wystawy oraz państwu Jeziorskim właścicielom piekarni w Krośniewicach. Specjalnie na ta okazje upiekli oni staropolski chleb oraz drożdżowy placek. Przybyli goście otrzymali również słodkie podarunki ufundowane przez naszego tegorocznego sponsora firmę Delecta S.A. oraz mieli możliwość spróbowania przygotowanych wypieków. Wszystkim przybyłym bardzo dziękujemy za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne edycje.