W ubiegły piątek, 17 września odbyła się 82 rocznica napaści ZSRR na Polskę. To szczególna data dla wszystkich mieszkańców Polski.
Na wieść o sowieckiej inwazji na Polskę władze naczelne nakazały żołnierzom unikać walk z nowym agresorem i wycofać się na południe, ku granicy z Rumunią.
Mieszkańcy takich miast jak Grodno, Mińsk czy Lwów nie zamierzali jednak godzić się na kapitulację.
W dniach 20-22 września doszło do niezwykle zażartego boju o miasto Grodno, w którym zniszczono niemal 20 wrogich czołgów.
Była to jedna z bitew tej kampanii, okupionej poważnymi stratami w ludności cywilnej.
W dniach 22-23 września 2021  roku  Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach we współpracy ze Starostwem powiatowym w Kutnie postanowiło podjąć działania
mające na celu przybliżenie młodzieży tamtych pamiętnych i bohaterskich czynów. Odwiedziliśmy szkoły zlokalizowane w Kutnie oraz Żychlinie.
Pracownik muzeum  Łukasz Jóźwiak przedstawił w formie prelekcji działania zbrojne prowadzone przez ZSRR oraz przybliżyli losy mieszkańców Polski, bohatersko broniących swej ukochanej ojczyzny. ŁJ.
20210922 111612
IMG 20210924 WA0004