Za nami 30. jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Stało się niemal tradycją, że nasze muzeum bierze w nich czynny udział. Nie inaczej było w tym roku. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Połączeni dziedzictwem”. Z tej okazji zorganizowaliśmy prelekcję i mini wystawę poświęconą wspomnieniom o krośniewiewickiej kolei wąskotorowej pt. „Nostalgia za parą”. W tym roku skupiliśmy się przede wszytkim na relacjach byłych pracownikow kolejki oraz samych mieszkańców Krośniewic. Kolej wąskotorowa odegrała bowiem kluczową rolę w rozwoju całego miasta i regionu.

W szczytowym okresie wchodziła w skład Kujawskich Kolei Dojazdowych zatrudniając ponad 1000 osób i licząc 162 km. Na początku lat 80. XX w. była najdłuższą siecią wąskotorową w Polsce. Niemal 2/3 mieszkańców Krośniewic utrzymywało się z jej działalności. Niestety po przemianach ustrojowych popularna „ciuchcia” stopniowo traciła na znaczeniu wypierana przez transport samochodowy, aby na poczatku XIX w. całkowicie przestać funkcjonować. Nie mniej jednak w pamięci samych krośniewiczan jak i okolicznych mieszkańców dalej pozostaje w pamięci jako pewien symbol świetności i dobrobytu naszego miasta. Temat „pary” kontynuowany był również poprzez prezentowaną na piętrze ekspozycje planszową udostępnioną przez Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego, oraz prelekcję dotyczącą napoju jakim jest herbata. Na przybyłych gości czekała również degustacja różnych gatuwnkow tego szlachetnego trunku. Najmłodsi mieli okazję zapoznać się z działaniem starych maszyn pisarskich, oraz wziąć udział w warsztatach kaligraficznych i plastycznych. Wszytkim przybyłym serdecznie dziękujemy i zapraszamy na koleją edycję.

IMG 20220910 131119

IMG 20220910 145446