W najbliższy czwartek, tj. 22 czerwca, przypadnie pierwszy dzień lata. Bieżący tydzień cechuje się najdłuższymi dniami w roku, a najkrótszymi nocami. Już w piątek rozpoczną się upragnione wakacje. W związku z tym wielu z nas wyruszy z domów na zasłużony urlop, odwiedzając przy okazji interesujące miejsca w Polsce i na świecie. Jednym z licznych krajowych ośrodków turystyki jest położone obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego, w pobliżu ujścia Sanu do Wisły, miasto Sandomierz.
Na ekspozycji stałej naszego Muzeum (Salonik) jest prezentowana akwarela, która wyszła spod pędzla wybitnego polskiego malarza Leona Wyczółkowskiego (1852-1936), a pochodząca z 1925 r. Prezentuje ona widok Sandomierza od strony Wisły.
Na wysokim wzniesieniu, na prawym brzegu rzeki, widać znajdujące się na tamtejszym Starym Mieście zabytkowe budynki. Od lewej strony artysta ukazał gotycką katedrę. Następny budynek, przedstawiony niezbyt wyraźnie, to zapewne barokowa siedziba wikariuszy katedralnych. Za nią znajduje się gotycki dom mieszkalny, również przeznaczony dla posługujących przy katedrze duchownych, ufundowany w XV w. przez tutejszego kanonika, a zarazem krakowskiego kronikarza Jana Długosza. Dodajmy, że obecnie w Domu Długosza mieści się Muzeum Diecezjalne. W głębi widać barokową dzwonnicę katedralną. Kolejnym budynkiem jest późnorenesansowy gmach jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce, ufundowany na początku XVII w. przez wojewodę poznańskiego i kasztelana sandomierskiego Hieronima Gostomskiego, nazywany stąd po łacinie Collegium Gostomianum. Dalej widnieje renesansowy ratusz, ukazywany w kolejnych odcinkach serialu "Ojciec Mateusz". Niniejszą panoramę zamyka z prawej strony dostępna dla turystów gotycko-renesansowa brama, przez którą wiódł niegdyś trakt do pobliskiego Opatowa, zwana stąd Opatowską. Stanowi ona część murów obronnych miasta.
Należy zwrócić również uwagę, że na pierwszym planie u dołu akwareli znajduje się pośrodku kopalniany wózek. W okolicach Sandomierza znajdują się bowiem liczne złoża krzemienia pasiastego, wykorzystywanego od dawna w przemyśle ceramicznym i chemicznym.