W dniu 15 sierpnia b.r. obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego, ustanowione dla upamiętnienia zwycięstwa na bolszewikami pod Warszawą. Z tej okazji oraz w 132. rocznicę urodzin Generała Wł. Andersa, Gminne Cetrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach z naszym partnerstwem zorganizowało wydarzenie pod nazwą "Generalski jubileusz". Dopełnił je koncert okolicznościowy przedwojennych piosenek i pieśni patriotycznych. Miło nam również poinformować, że nasze Muzeum wzbogaciło się o nowe eksponaty. Stanowią one pamiątki po żołnierzu-komandosie Józefie Lubańskim (1906-1993), walczącym podczas II wojny światowej w różnych jednostkach polskich i brytyjskich.  Zostały przekazane przez mieszkającą w Wielkiej Brytanii wnuczkę, Panią Annę Lubańską-Wilk oraz Jej Mamę, do których kierujemy serdeczne podziękowania.

W Sali Gen. Andersa można oglądać portret pieszy J. Lubańskiego oraz elementy noszonych przez niego mundurów. Należą do nich między innymi nadawany polskim żołnierzom walczącym o Narwik norweski sznur naramienny, zielony beret z orzełkiem, naszywki komandosów, polskie i zagraniczne ordery oraz odznaki pamiątkowe.

koncert 2

koncert 3