Choć do Świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze kilka tygodni, już dziś warto pomyśleć o bożonarodzeniowych kartkach, świątecznych ozdobach i upominkach. Z tej okazji Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach zaprasza przedszkola i szkoły podstawowe powiatu kutnowskiego do wzięcia udziału w warsztatach bożonarodzeniowych. Przygotowaliśmy dla Państwa następujące zajęcia:

1. TRADYCJE I ZWYCZAJE ADWENTOWE. W ramach spotkania dowiemy się czym jest adwent i czemu służą roraty, poznamy znaczenie symboli i ozdób adwentowych. Uczestnicy wykonają i samodzielnie udekorują własny lampion roratni.
2. ŚWIĄTECZNYCH KARTEK CZAR. Podczas spotkania poznamy historię i tradycję wysyłania kartek bożonarodzeniowych, dowiemy się kto wysłał pierwszą świąteczną pocztówkę i jak ona wyglądała. W ramach zajęć dzieci własnoręcznie wykonają kartki z życzeniami.
3. WIGILIA DZIADKÓW. W trakcie tych warsztatów zapoznamy się z tradycjami wigilijnymi naszych przodków. Dowiemy się między innymi czym była podłaźniczka i do czego służyły kładzione pod stół siekiery. Dzieci samodzielnie przygotują i ozdobią ramkę do zdjęć, którą mogą ofiarować w prezencie najbliższym. Prosimy, by dzieci przyniosły ze sobą zdjęcie o wymiarach 10x15.
4. ŚWIĄTECZNE WITRAŻE. W trakcie zajęć zapoznamy się z tradycją bożonarodzeniowych dekoracji, dowiemy się jakich materiałów używano dawniej do wykonania świątecznych ozdób. Uczestnicy własnoręcznie przygotują także kolorowe, papierowe witraże.

Podczas wszystkich warsztatów spotkań w ruch pójdą flamastry, kredki, farby, naklejki, kolorowe papiery i bibuły, a jedynym ograniczeniem będzie dziecięca fantazja. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będzie kilkunastominutowa lekcja tematyczna.

Zajęcia odbywają się w dniach 1-18 grudnia, w godz. 9-12. Przewidywany czas warsztatów: od 45 do 60 min. Koszt udziału w zajęciach to
30zł od całej grupy. Po zajęciach istnieje możliwość zwiedzania naszego Muzeum (należy wówczas zarezerwować dodatkowe 30 minut.) Muzeum zapewnia niezbędne materiały plastyczne, jednak z uwagi na konieczność ich przygotowania prosimy o rezerwację zajęć z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie, pod numerem
tel.24/2523347, mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w kasie Muzeum (Pl. Wolności 1, Krośniewice).

b_404_302_16777215_00_images_Kopia-Boze-Narod-warszt.jpg