Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
Dyrekcja i pracownicy Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Obok przedstawiamy wiszącą w Saloniku akwarelę "Kwiaty". Została namalowana na papierze w 1966 r. Jej autorem jest Tibor Csorba (1906-1985). Ten związany z Polską filolog i malarz-akwarelista to między innymi twórca Wielkiego Słownika Polsko-Węgierskiego, a także licznych obrazów, w tym pejzaży i kompozycji kwiatowych.
Obchodzone corocznie w dniu 8 marca święto wszystkich Pań stwarza również okazję do wspomnień o znanych kobietach. Właśnie z tej okazji chcemy przybliżyć postać żony Marcello Bacciarellego, Fryderyki (1733-1809), praprababki matki Jerzego Dunin-Borkowskiego, Zdzisławy z Bacciarellich. Podobizna pierwszej z nich znajduje się w Sali Portretowej.
Urodzona w Dreźnie Fryderyka z domu Richter to miniaturzystka i nadworna malarka elektorów saskich. Jej nauczycielem był między innymi tworzący początkowo we wspomnianym mieście Bacciarelli, którego poślubiła w 1755 r.
Małżeństwo Bacciarellich posiadało piątkę dzieci: dwóch synów - Fryderyka, sekretarza kancelarii prywatnej Stanisława Augusta Poniatowskiego; Franciszka - wychowanka Szkoły Rycerskiej, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i powstania listopadowego; trzy córki - Marię, Elżbietę i Annę, miniaturzystkę.
Dodajmy, że prapradziadkiem założyciela naszego muzeum był Franciszek Bacciarelli (ok. 1760-1834). Ostatni z wymienionych był ojcem między innymi Józefa, który - podobnie jak i jego syn Stanisław - walczył w powstaniu styczniowym. Stanisław Bacciarelli to dziadek Jerzego Dunin-Borkowskiego.
Żona Marcelego Bacciarellego została sportretowana farbami olejnymi na płótnie przez nieokreślonego malarza na przełomie XVIII i XIX w.
Warto wspomnieć, że dnia 16 lutego bieżącego roku przypadła 290. rocznica urodzin nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.