Już jutro 11 listopada obchodzić będziemy święto upamiętniając odzyskanie przez Polskę niepodległości. Data ta jest szczególna ze względu na to, iż tego dnia Józef Piłsudski formalnie przejął władzę w Polsce z rąk Rady Regencyjnej. Data ta  została ustanowiona świętem narodowym  ustawą  z dnia 23 kwietnia 1937 roku i od tej pory nazywana jest Narodowym Świętem Niepodległości.

Z tej okazji w naszym Muzeum, w dni poprzedzające to wydarzenie odbyły  się dwa spotkania. Najpierw tj. 9 listopad odbyła się lekcja i warsztaty mające na celu przybliżyć najmłodszym znaczenie symboli narodowych takich jak godło,  flaga, czy hymn. Z tej okazji odwiedzili nas uczniowie Katolickiej Szkoły  Podstawowej SPSK im. Św. Faustyny w Pniewie. Po wysłuchaniu krótkiej prezentacji, podzieleni na 4 osobowe drużyny uczniowie rywalizowali ze sobą w krótkim quizie wiedzowo–plastyczny (do wykonania było kilka zadań m.in.: uzupełnić słowa hymnu, opisać legendę o powstaniu  Państwa Polskiego czy pokolorować i opisać nasze Godło Państwowe).

W dniu dzisiejszym natomiast w naszym Muzeum przygotowaliśmy specjalną prelekcję pt. „Polska droga do niepodległości”. Uczniowie klas I i III miejscowego Liceum Ogólnokształcącego mieli okazje zapoznać się z blisko 150  – letnią historią dziejów naszego  Państwa od I rozbioru, aż do listopada roku 1918. Podczas wykładu połączonego z prezentacją multimedialna pracownik naszego Muzeum, Pan Łukasz Jóźwiak opowiadał o burzliwych i pełnych przemocy  losach naszej Ojczyzny, oraz o długiej drodze jaką Polacy musieli przybyć aby  po 123 latach znów cieszyć się upragnioną wolnością. Mamy nadzieję, że taka lekcja patriotyzmu pozwoli na docenienie trudu i heroizmu, jaką włożyli nasi przodkowie, abyśmy my jako już wolni obywatele mogli powiedzieć o sobie, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju i, że możemy nazywać siebie Polakami.