Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń dla wszystkich chrześcijan na całym świecie. Uroczystość ta według kalendarza juliańskiego przypada na dzień 25 grudnia. Okres adwentowy, który obecnie przeżywamy to czas oczekiwania na powtórne przyjście na świat Jezusa Chrystusa. To również czas, w którym nasze domy udekorowane zostaną świątecznymi ozdobami, pojawi się przystrojona bombkami, łańcuchami i lampkami pachnąca choinka, a pod nią wymarzone prezenty.
Zwyczaj dekorowania świątecznych drzewek przywędrował do nas z Niemiec i jest stosunkowo młody. Wcześniej izby czy pokoje dekorowane były wykonanymi samodzielnie ozdobami z łatwo dostępnych rzeczy, takich jak gałązki świerku, sosny czy jodły (podłaźniczka), snopkami zbóż ustawionymi w pomieszczeniu (tzw. dziad), gdzie odbywać miała się wigilia, podwieszanymi pod sufitem „pająkami” ze słomy i kolorowej bibuły, czy wykonanymi z opłatków kompozycjami przypominającymi współczesne bombki.
Obecnie ubierając choinkę na Święta, staramy się, żeby po prostu ładnie wyglądała, bo to przede wszystkim ozdoba. Ale dawniej dekoracje świąteczne miały znacznie głębsze znaczenie. Ogólnie – miały zapewnić dostatek, szczęście, zdrowie, udane plony i wszelkie powodzenie, a jednocześnie chronić dom przed każdym złem, czy to chorobami, czy innymi nieszczęściami.
Odświeżając tradycje własnoręcznego przygotowywania ozdób świątecznych, nasze Muzeum postanowiło przeprowadzić Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne dla najmłodszych. W mikołajkowy dzień naszą propozycję edukacyjną mogliśmy zaprezentować w grupie „Biedroneczek” z Miejskiego Integracyjnego Przedszkola nr 3 „Jarzębinka” w Kutnie, natomiast w kolejny wśród uczniów klasy I i klas III ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie. Wykonanie samodzielnych prac polegało na przygotowaniu zawieszki w postaci aniołka, kartonowej choinki oraz wykonaniu lampionu - świecznika w szkle. Ozdobienie i dekoracja odbywała się przy pomocy wstążeczek i korowych włóczek, różnego rodzaju ozdób, brokatu czy koralików. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pracy jaką włożyli w wykonanie tych pięknych „małych dzieł”. Mamy nadzieję, że staną się one istotnym elementem świątecznej domowej dekoracji i zachęcą do wykonania innych samodzielnych prostych ozdób, które wzbogacą świąteczną aranżację.