W dniu dzisiejszym, czyli 27 marca 2024 r., w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach miało miejsce otwarcie wystawy czasowej p.t. "Tadeusz Kościuszko i insurekcja 1794 r." W wernisażu udział wzięli Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach.

Przypomnijmy, że dnia 24 marca minęła 230. rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. Był to pierwszy w naszych dziejach zryw niepodległościowy. Jego celem było uratowanie Rzeczypospolitej od upadku. Choć skończył się niepowodzeniem, stał się inspiracją dla następnych pokoleń.

Na ekspozycji znalazły się ilustracje o tematyce kościuszkowskiej, archiwalia, banknoty oraz medale z tamtego okresu. Dopełnienie stanowi szabla, która według tradycji leżała na trumnie Tadeusza Kościuszki.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum,  tj. od wtorku do piątku od 9:00 do 16:00, a soboty i niedziele 10:00-15:00.

Serdecznie zapraszamy!