- Szczegóły
- Szczegóły
Wernisaż wystawy "Od Aten do Rio"
20 lutego 2018 roku w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, miał miejsce wernisaż wystawy czasowej pt.: „Od Aten do Rio". Wystawa ta powstała z okazji trwających obecnie XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Ekspozycja składa się z czterech części. Pierwsza dotyczy historii igrzysk olimpijskich i ruchu olimpijskiego przedstawionych na kilkunastu tablicach wypożyczonych z Muzeum Regionalnego w Kutnie. Pozostałe trzy części to ekspozycja prywatnych zbiorów olimpijczyków: p. Mieczysława Nowickiego oraz p.Michała Pietrzaka, a także pasjonata sportu i kolekcjonera sportowej literatury p.Andrzeja Bielickiego.
O godz. 12.00 w salach muzeum, p.o. Dyrektora Ksenia Stasiak powitała przybyłych gości, m.in.: olimpijczyków, posła na Sejm RP p. T.Woźniaka, Radnych Rady Powiatu w Kutnie i Rady Miejskiej w Krośniewicach, dyrektorów instytucji kultury, prezesów firm, sponsorów, a także sympatyków sportu. W wernisażu uczestniczyła także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 z opiekunami i Zespołu Szkół nr 1 wraz z dyrektorem placówki oraz opiekunami.
Podczas wtorkowego wernisażu komisarz wystawy p. Piotr Bielicki przestawił gości specjalnych spotkania, przypominając ich najważniejsze sukcesy sportowe. W swoim wystąpieniu p. Mieczysław Nowicki, doskonały kolarz z lat siedemdziesiątych, wspominał swoje największe osiągnięcie czyli dwa medale olimpijskie zdobyte na igrzyskach olimpijskich w Montrealu. Pan Michał Pietrzak , zawodnik zaczynający swoją karierę sportową w MUKS Expom Krośniewice, w swojej prezentacji przedstawił problem zaangażowania sportowca w trudy zmagań na bieżniach lekkoatletycznych, wskazując występ na olimpiadzie jako szczególne wyróżnienie i niepowtarzalne przeżycie dla zawodnika. Obaj olimpijczycy zachęcali młodzież do podjęcia pracy nad sobą poprzez trening sportowy oraz przypominali, że występ na igrzyskach olimpijskich jest możliwością zdobycia doświadczenia sportowego, niezbędnego do osiągania sukcesów przez zawodnika. Pan Andrzej Bielicki opowiedział o początkach swoich sportowych pasji, o związkach z Krośniewicami oraz przedstawił historię swojego bogatego zbioru książek opatrzonych licznymi autografami najbardziej znanych sportowców polskich. Zebrani widzowie obejrzeli kilkunastominutowy film przedstawiający rozwój kariery p. Michała Pietrzaka, a także mogli zadać pytania gościom specjalnym. Pytania dotyczyły m.in.: sposobów przygotowań do startu, stosowanych diet, radzenia sobie ze stresem czy presją ze strony mediów.
Podczas wernisażu miały miejsce też niespodziewane i bardzo sympatyczne akcenty. Pan Mieczysław Nowicki przekazał Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Medal przyznany przez Regionalną Radę Olimpijską w Łodzi "W uznaniu za propagowanie idei olimpijskiej". Upominkami przygotowanymi przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz muzeum, obdarowano bohaterów wystawy. Na zakończenie komisarz wystawy zaprosił wszystkich do zwiedzenia ekspozycji, podczas którego była niecodzienna możliwość obejrzenia medali olimpijskich i medali mistrzostw świata p.Mieczysława Nowickiego. Do 31 marca br. można oglądać bogaty zbiór medali i osobistych pamiątek (m.in. koszulki) z okresu kariery sportowej naszych Olimpijczyków.
- Szczegóły
Wernisaż wystawy w krośniewickim Muzeum
29 listopada 2017 roku, w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, odbył się wernisaż wystawy czasowej pt.: „Różne Barwy Niepodległości…”. Wystawa powstała w oparciu o materiały z Muzeum Regionalnego w Kutnie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum w Łowiczu oraz zbiory własne krośniewickiego Muzeum.
Wystawa upamiętnia kilka wydarzeń: 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, 100. rocznicę utworzenia „Błękitnej Armii” oraz 225. rocznicę ustanowienia Orderu Virtuti Militari. Można na niej znaleźć wiele ciekawostek dotyczących Marszałka J.Piłsudskiego (jego urodziny przypadają 5 grudnia), elementy uzbrojenia „Błękitnej Armii”, osobiste pamiątki po gen. J. Hallerze oraz obejrzeć zmieniające się na przestrzeni dziejów najważniejsze polskie odznaczenie wojskowe.
O godz. 13.00 , w salach muzeum, p.o. dyrektora p. Ksenia Stasiak powitała przybyłych gości, m.in.:, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Krośniewicach – p. Beatę Czerwińską, przedstawicieli radnych miejskich, sympatyków muzeum i pasjonatów historii Krośniewic oraz młodzież licealną z Zespołu Szkół nr 1 wraz z opiekunem: p. Renatą Bulewicz-Garstką. Krótkią informację dotyczącą wystawy przedstawił jej komisarz p. Adrian Kalinowski, który zaprosił także gości do obejrzenia bogatej ekspozycji.
Serdecznie zapraszamy na zwiedzanie wystawy, która będzie dostępna do 14 stycznia 2018 roku
- Szczegóły
10 października 2017 roku, w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, odbył się wernisaż dwóch wystaw czasowych pt.: „Zagłada żydowskich miasteczek” autorstwa pracowników Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz "Żyli wśród nas - utracona mniejszość", autorstwa pracowników Muzeum, której komisarzem jest p. Piotr Bielicki. Wystawa powstała w oparciu o materiały z Muzeum Regionalnego w Kutnie, Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie oraz zbiory własne krośniewickiego Muzeum.
Obie wystawy miały za cel upamiętnienie 75. rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach. Proces likwidacji getta zaczął się w marcu 1942 roku, by ostatecznie zakończyć się w dniu 15 października 1942 roku.
- Szczegóły
10 października 2017 roku, w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, odbył się wernisaż dwóch wystaw czasowych pt.: „Zagłada żydowskich miasteczek” autorstwa pracowników Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz "Żyli wśród nas - utracona mniejszość", autorstwa pracowników Muzeum, której komisarzem jest p. Piotr Bielicki. Wystawa powstała w oparciu o materiały z Muzeum Regionalnego w Kutnie, Archiwum Państwowego w Płocku Oddział w Kutnie oraz zbiory własne krośniewickiego Muzeum.
Obie wystawy miały za cel upamiętnienie 75. rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach. Proces likwidacji getta zaczął się w marcu 1942 roku, by ostatecznie zakończyć się w dniu 15 października 1942 roku.
- Szczegóły
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej Ostatnia dekada PRL-u – od powstania „Solidarności” do wyborów 4 czerwca 1989 r. Ekspozycja pozwala zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami tego okresu – powstaniem „Solidarności”, wprowadzeniem stanu wojennego, działalnością opozycji antykomunistycznej, transformacją ustrojową 1989/1990 r. Wydarzenia te zostały wplecione w opowieści o losach znanych Polaków (Lech Wałęsa, Jerzy Popiełuszko i inni), działaczy opozycji z powiatu kutnowskiego (np. T. Wawrzyńczak, A. Olewnik) oraz „zwykłych zjadaczy chleba”, mieszkańców Polski i powiatu. Wystawę otwiera „podziemna” drukarnia, w której zwiedzający mają okazję wcielić się w rolę konspiracyjnego drukarza. W dalszej części ekspozycji zaplanowaliśmy m.in. możliwość przymierzenia oryginalnej tarczy ZOMO, hełmu i czapki milicyjnej.
Obok dokumentów, druków ulotnych, zdjęć i publikacji – znajdują się również przedmioty codziennego użytku z tego czasu, takie jak: gramofony, magnetofony, telewizor, rzutniki przeźroczy, zabawki, w tym kolejka elektryczna i wiele innych, które z pewnością zaciekawią młode pokolenie, a dla tych, którzy w latach osiemdziesiątych przeżywali swoje dzieciństwo stanowić mogą sentymentalną podróż w przeszłość. Duża część sprzętu jest sprawna i w trakcie zwiedzania odbywa się pokaz działania.
Wystawa będzie czynna do 29 lutego 2012 r. Grupy zorganizowane zainteresowane zwiedzaniem wystawy prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty.
- Szczegóły
Agnieszka Sapińska urodziła się w Łęczycy w 1973 r. z dziecięcym porażeniem mózgowym. Mieszkała z rodzicami i bratem w Piątku. Obecnie jest szczęśliwą mężatką i mieszka w Łodzi.
Swój sposób na życie odnalazła w twórczości malarskiej. Z powodu niepełnosprawnych rąk maluje trzymając pędzel w ustach. Używa tempery, akwarel i farb olejnych. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i zagranicą (m.in. Piątku, Kutnie i Płocku, Warszawie, Łodzi i Budapeszcie). Należy do Światowego Zrzeszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Liechtensteinie - AMUN.
Sama artystka mówi o sobie:
W malarstwie znalazłam sposób na życie. Stało się moim hobby, a jednocześnie jest oderwaniem od szarej rzeczywistości. Swoje życie wiążę ze sztuką, która jest dla mnie sposobem na przekazanie uczuć i wrażeń.
Każdy musi odnaleźć coś w sobie, co potrafi, co lubi, co go interesuje, by odnaleźć swoje miejsce w życiu.
Postawa, myśli i rady tak oczywiste, chociaż czasem jakby zapominane, a przydatne wszystkim, nie tylko osobom niepełnosprawnym i artystom.
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Pani Agnieszki, pięknymi, pełnymi pogodnych barw obrazami, z których emanuje radość życia i otwartość na świat i ludzi. Nie lubię samotności, jestem osobą towarzyską. Przyjaźń jest dla mnie bardzo ważna w życiu. Stawiam ją na pierwszym miejscu. Z przyjaciółmi lżej pokonywać codzienne trudności i po prostu łatwiej się żyje – to też jej słowa.
Na wystawie prezentowanych jest 40 prac – głównie kwiaty i pejzaże. Artystka zgodziła się na sprzedaż wystawionych obrazów. Każdy więc może za niewygórowaną cenę zabrać do domu okruch radości, zaklęty na płótnie talentem Agnieszki Sapińskiej.
Zapraszamy również na stronę internetową autorki prac: www.asapinska.republika.pl
- Szczegóły
Podczas zbliżającego się X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów (4 czerwca 2011 r.), odbędzie się wernisaż wystawy znanego polskiego fotografika – Czesława Czaplińskiego. Na wystawie zatytułowanej „Artyści” zaprezentowanych zostanie 50 portretów wybitnych Polaków, m.in.: Magdaleny Abakanowicz – rzeźbiarki, Katarzyny Figury – aktorki, Janusza Głowackiego – pisarza, Adama Hanuszkiewicza – reżysera i aktora, Czesława Niemena – piosenkarza, Jerzego Nowosielskiego – malarza, Krzysztofa Pendereckiego – kompozytora, Tomasza Stańki – muzyka jazzowego.
Więcej o: „Artyści” – wystawa portretów fotograficznych Czesława Czaplińskiego
Strona 1 z 2